Posuvná měřidla znají již děti a studenti ve školách

S posuvnými měřidly se seznamují již studenti a učni ve strojírenských oborech na středních školách, a možná, že se o jejich existenci dovídají i děti na základních školách. V některých domácnostech bývají i součástí vybavení domácí dílny, a tak to pro nezletilé osoby nebývá ničím novým. S trochou nadsázky by se dalo říci, že jde o nejznámější strojírenský výrobek, který zná i laická veřejnost.

Posuvnému měřidlu se lidově přezdívá šupléra a neobejde se bez ní ani žádný kutil. Kutilství je v naší zemi velmi rozšířené a měřidla patří do základní výbavy každého, kdo si chce svépomocí zhotovit vybavení domácnosti, zahrady, garáže a dalších prostor. Kde užijete posuvná měřítka, i když nejste zrovna profesionální strojař a není to přímo váš obor?

posuvné měřítko

Montáž nábytku – kdo sestavuje nábytek zhotovený https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/drevostavby/rodinny-dum-kompletne-zhotoveny-ze-dreva svépomocí, anebo již zakoupený v obchodě, může se tu setkat se situacemi, které vyžadují přesné měření šuplérou. Například potřebujete zjistit průměr vrtáku pro předvrtání děr pro vodicí kolíky, anebo pro šroubové spoje či pro samořezné vruty. Bez šupléry se tu neobejdete a nevystačí vám ani úhelník, ani obyčejné pravítko nebo svinovací metr.

měřidlo šupléra

Výroba dřevěného plotu – stavíte nebo se chystáte stavět plot s dřevěnými plaňkami? Pak budete zřejmě muset pro jeho přípravu nejprve zhotovit základní konstrukci z ocelových nosníků nebo z trubek, a ty budete odvrtávat a otvory protahovat šrouby pro uchycení vodorovných latí. Bez posuvného měřidla to také nepůjde, protože musíte změřit rozměry vrtáků pro vaše šrouby.

Oprava hraček a elektroniky – když se dětem pokazí hračka nebo se cosi poškodí na nějakém spotřebním výrobku v domácnosti, bude možná zapotřebí zjistit průměr nějaké součástky – hřídelky, šroubu, oje atp. Anebo budete chtít vyměnit páku u vodovodní baterie, případně ji osadit úsporným sprchovacím nástavcem, a tak bude nutné přesně změřit průměr vnitřního či vnějšího závitu. Opět tu bude zapotřebí posuvného měřidla.