Zateplit a obložit dům kamenem není jen tak


Když se staví rodinný dům, hrubá stavba je hotová poměrně rychle. Nejvíce času pak zabere to ostatní – elektroinstalace, rozvody vody a odpadu, a také vnitřní omítky a fasáda. Bez omítek a fasády vypadá stavba velmi ponuře, v takovém prostředí by nikdo z vás trvale bydlet zřejmě nechtěl, a tak lze i tyto práce považovat za běžnou součást výstavby prostor, určených k bydlení.

bydlení v horách

Domovní fasády se dnes vytváří v obrovské variabilitě, kterou určují jak použité technologie, tak i materiály. Velmi často jde o zateplovací systémy s ukotveným polystyrenem, na něj se pak vrství finální fasádní potěr, a výsledek pak může předčít vaše očekávání, jak co se týče zateplení, tak i vzhledu. Polystyren ale není jediné fasádní řešení, existuje možnost obkládat stěnu domu například kamenem.

horská chata

Přírodní kámen je velmi vhodným materiálem pro fasádní obklady rekreačních chat, velmi dobře působí zejména v otevřené krajině, kde domům nezaclání žádné vysoké zdi ani jiná forma oplocení, maximálně je zdobí nízký živý plůtek. Kamenem lze obkládat jen část zdiva a kombinovat jej s klasickou bílou vápennou omítkou, případně se dřevem, anebo obložit kamenem všechny stěny a získat tak velmi zajímavý ráz celého domu.

Jedním z největších úskalí, co stavbaři v souvislosti s kamennou fasádou řeší, je kotvení fasádního obkladu. Jsou to velmi těžké fasády, které vyžadují již speciální kotvicí systém, a kde již nestačí běžné postupy, například pouze pro pokládku stavebního polystyrenu s fasádním potěrem. Musíte využít například technologii PZI neboli „povrchově zápustnou injektáž“, která se postará o stabilitu stavební konstrukce za jakýchkoli povětrnostních podmínek. Musíte brát v potaz, že tu působí nejen zemská gravitace a hmotnost obkladů, ale i teplotní a vlhkostní změny, UV záření, vítr, dešťové srážky, sníh a námraza.